مرکز داده و رایانش ابری

مرکز داده و رایانش ابری

دانشکده/پژوهشگاه: مرکز رایانش ابری

مسئول: دکتر مهرداد روانشاد

خدمات مرکز داده

- میزبانی کلیه سرورهای فیزیکی و یا مجازی دانشگاه

خدمات میزبانی سرور، امکانی کارآمد برای دانشگاهیان می‌باشد که مایل به در اختیار داشتن فضایی ایمن و استاندارد برای نگهداری سرورهای خود هستند. این خدمات شامل اختصاص بخشی از فضای مرکز داده‌ دانشگاه تربیت مدرس به افراد حقیقی یا حقوقی است تا بنا به نیاز خود یک یا چندین سرور اختصاصی خود را در آن نگه‌داری کنند. استفاده از این سرویس راهکاری موثر و مناسب است که به دارندگان سرورها امکان می‌دهد، با صرف کم‌ترین زمان و هزینه دارای یک مرکز داده اختصاصی شوند. این سرویس امکان بهره‌مندی از فضای استاندارد، تامین برق دایمی و بدون قطعی، آسودگی خاطر از تامین امنیت فیزیکی و اطلاعاتی سرورها و ... را برای متقاضیان آن فراهم می‌آورد.
ویژگی‌های خدمات میزبانی سرور (Co-Location) در مرکز داده دانشگاه تربیت مدرس را می‌توان به صورت زیر برشمرد:

  • تأمین استانداردهای محیطی (سیستم تهویه و کنترل دایمی دما، کنترل رطوبت و ...)؛
  • سیستم استاندارد توزیع برق و شبکه با ویژگی افزونگی و بدون قطعی با استفاده از سیستم برق پشتیبان؛
  • سیستم پیشگیری هوشمند و مهار آتش‌سوزی؛
  • سیستم مانتیورینگ دایمی برای تامین امنیت فیزیکی سرورها؛
  • تامین امنیت اطلاعاتی با استفاده از پیشرفته‌ترین و به‌روزترین نرم‌افزارهای امنیتی؛
  • پایداری کیفیت خدمات در همه روزهای سال؛
  • پهنای باند اختصاصی.

خدمات رایانش ابری
از نیازمندیهای دانشگاهیان مخصوصاً در سطوح تحصیلات تکمیلی، انجام محاسبات حجیم و زمان‌بر می‌باشد.
براین اساس مرکز فناوری اطلاعات دانشگاه تربیت مدرس طرح پیاده‌سازی مرکز HPC دانشگاه را طبق آخرین استانداردهای روز دنیا و براساس تکنولوژی مجازی‌سازی ابری طراحی و اجرا نمود.
طرح مذکور برخلاف اغلب HPCهای موجود در کشور محدودیت در استفاده از پلت‌فرم، نرم‌افزار ندارد و به صورت دسترسی از راه دور کاربران قادرند خدمات Cloud Infrastructure دریافت کنند. به این ترتیب کاربران با ورود به پرتال طراحی شده با استفاده از شناسه کاربری خود می‌توانند امکانات سخت‌افزارهای مورد نیاز خود شامل تعداد هسته‌های پردازشگر CPU، GPU، میزان حافظه Ram و میزان فضای درخواستی را انتخاب و در مرحله بعد سیستم‌عامل و نرم‌افزار مورد نیاز را انتخاب و ماشین و یا ابر خصوصی درخواستی ایجاد و از راه دور پردازش خود را انجام دهند.

تجهیزات و خدمات